wtorek, 26 marca 2013

A jeśli nie do Warszawy?

Otwock na rowerze

Z racji doskonałego klimatu Otwock zasłynął jako uzdrowisko i ośrodek wypoczynkowy. Podczas naszej wycieczki zobaczymy perły architektury drewnianej (stuletnie wille i sanatoria), a także dowiemy się, co wspólnego miały z Otwockiem Irena Sendlerowa i matka Juliana Tuwima. Poszukiwacze mocnych wrażeń będą mogli zwiedzić ruiny dawnego szpitala psychiatrycznego, w którym naziści otworzyli „hodowlę ludzi rasy nordyckiej”.

Góra Kalwaria

To urocze miasteczko położone w pobliżu Warszawy już od 350 lat przyciąga podróżników. Zostało zbudowane w XVII w. jako sanktuarium męki Jezusa Chrystusa. Początkowo nazywało się Nową Jerozolimą i było tłumnie odwiedzane przez katolickich pielgrzymów. W XIX wieku w miasteczku osiedlił się żydowski cadyk (święty mąż) o nazwisku Alter. Odtąd tysiące Żydów przybywało do Góry z prośbą o radę i błogosławieństwo cadyka. W czasie naszej wycieczki odwiedzimy zarówno katolickie miejsca kultu jak i dwór Altera oraz cmentarz, na którym został pochowany. Dodatkową atrakcją będzie zwiedzanie pobliskiego zamku w Czersku i piknik na zamkowym dziedzińcu. Klientom indywidualnym zapewniamy transport samochodem, większym grupom oferujemy pośrednictwo w wynajęciu autokaru.

Żydowskie miasteczka

Nie masz już, nie masz w Polsce żydowskich miasteczek – pisał po wojnie Antoni Słonimski – Hrubieszowie, Karczewie, Brodach, Falenicy próżno byś szukał w oknach zapalonych świeczek, i śpiewu nasłuchiwał z drewnianej bóżnicy. Czy na pewno? Świat polskich Żydów zniknął bezpowrotnie, jednak pamięć o nim odradza się, a wraz z nią odradzają się żydowskie zabytki. Oferujemy wycieczki do miast i miasteczek, które niegdyś licznie zamieszkiwali Żydzi. Pokazujemy nie tylko miejsca martyrologii, ale przede wszystkim miejsca, które dziś są żywym świadectwem wielowiekowej obecności Żydów w Polsce. Dla każdej grupy turystów układamy indywidualny plan zwiedzania. Osobom, które poszukują swoich korzeni w Polsce, pomagamy odkrywać rodzinne strony. Zapewniamy transport wygodnym samochodem, opiekę przewodnika-tłumacza i obsługę logistyczną wycieczki.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza